Opplæring i grunnskole og videregående skole – innhold og antall timer
Generelt
Beskrivelse
Du kan henvende deg til Fylkesmannen som har ansvar for å føre tilsyn etter opplæringsloven, hvis du mener at skolen ikke gir opplæring i samsvar med den fag- og timefordelingen som Kunnskapsdepartementet har utarbeidet. Denne oversikten viser hvor mange timer hvert fag skal ha på de ulike skoletrinnene, og hvilke fagkombinasjoner som er mulig. Dette er en del av Læreplanverket for Kunnskapsløftet – en reform for skoleverket som startet i 2006.
Skoleeier er forpliktet til å dokumentere at skolen følger fag- og timefordelingen. Skolen skal prioritere at eleven utvikler grunnleggende ferdigheter i å:
- uttrykke seg muntlig
- uttrykke seg skriftlig
- lese
- regne
- bruke digitale verktøy
Disse ferdighetene er integrert i læreplanene for de ulike fagene. Læreplanene har tydelige mål for hva eleven skal mestre på de ulike trinnene. Hvis eleven ikke har tilstrekkelig utbytte av den vanlige undervisningen, har hun eller han rett til spesialundervisning.
Brosjyrer, dokumenter,kart og lignende
KunnskapsløftetRegelverk
Gjeldende lov og regelverk
Se opplæringsloven §§ 2-3, 3-2, 3-4, 4A-6, 6-4
Lov
OpplæringslovaForskrift
Forskrift til opplæringslova kap. 1Retningslinje
Veiledninger til læreplaner i KunnskapsløftetKontaktinformasjon
Kontaktavdeling
- Telefon 69 28 91 00
- Epost postmottak@valer-of.kommune.no
- Postadresse Våler herredshus 1592 VÅLER I ØSTFOLD
- Besøksadresse Herredshuset 1592 VÅLER I ØSTFOLD
- Åpningstid 08.00-15.30
Andre opplysninger
Sist oppdatert
20.07.2011 14:52
